Ženský hokej je na ZOH posedmé. Dosud čtyřikrát slavila Kanada, dvakrát USA

Foto: nhl.com

(PEKING, od našeho zpravodaje) Zatímco mužský hokejový turnaj je součástí programu olympijských her už od roku 1920, ženy si na premiéru pod pěti kruhy musely počkat až do Nagana v roce 1998.

Nagano je tak nejen historickým úspěchem pro Česko, symboliku má i pro celý ženský hokej.

Mimochodem, právě domácí premiéra na olympijských hrách je hlavním důvodem, proč je ženský hokej v Japonsku tak populární a kvalitní: zatímco Japonky se v žebříčku IIHF drží na šestém místě, jejich mužští kolegové jsou až pětadvacátí.

Už od premiérového turnaje dominují ženskému hokeji reprezentace USA a Kanady. Američanky se staly vůbec prvními olympijskými šampiónkami a vyhrály i dosud poslední olympiádu v Pchjongčchangu. Mezitím čtyřikrát v řadě slavily Kanaďanky – vedené legendární Hailey Wickenheiserovou.

Jen jednou v historii ZOH se stalo, že by se ve finále nepotkala Kanada s USA: v Turíně, v roce 2006, totiž v semifinále šokovalo (nejen) Američanky Švédsko. Nejvíc bronzů potom mají Finky, tento cenný kov si odvezly ze tří olympiád.

Přehled medailistek

ZOH 1998 (Nagano): 1. USA, 2. Kanada, 3. Finsko
ZOH 2002 (Salt Lake City): 
1. Kanada, 2. USA, 3. Švédsko
ZOH 2006 (Turín):
 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. USA
ZOH 2010 (Vancouver): 1. Kanada, 2. USA, 3. Finsko
ZOH 2014 (Soči): 1. Kanada, 2. USA, 3. Švýcarsko
ZOH
 2018 (Pchjongčchang): 1. USA, 2. Kanada, 3. Finsko

Foto: nhl.com

Když Wickenheiserová v roce 2016 ukončila kariéru, ve vitríně už jí visely čtyři zlaté olympijské medaile! Vládne i historickým statistikám – ve 26 zápasech dala osmnáct gólů a celkově získala 51 bodů. V obou ohledech je nejúspěšnější hokejistkou olympijské historie. 

Zatímco bodový rekord Wickenheiserové letos v ohrožení určitě není, a ještě dlouho nebude, v tabulce střelců by teoreticky ke změně dojít mohlo. Současná kanadská hvězda číslo jedna Marie-Philip Poulinová dosud na olympiádě skórovala jedenáctkrát.

Aby sedmigólové manko na Wickenheiserovou stáhla, musela by ale předvést jeden z nejlepších individuálních výkonů v historii ZOH. Střeleckého maxima v rámci jednoho turnaje dosáhly ve Vancouveru Meghan Agostaová a Stefanie Martyová, které v pěti zápasech nasázely neuvěřitelných devět branek.

Historické bodování olympijských turnajů

1. Hailey Wickenheiserová (Kanada), 51 bodů
2. Jenny Potterová (USA), 32
3. Cherie Piperová (Kanada), 30
3. Jayna Heffordová (Kanada), 30
5. Meghan Agostaová (Kanada), 28

Historická tabulka střelkyň olympijských turnajů

1. Hailey Wickenheiserová (Kanada), 18 gólů
2. Meghan Agostaová (Kanada), 17
3. Cherie Piperová (Kanada), 15
3. Danielle Goyettová (Kanada), 15

Foto: nhl.com

Nejvíc bodů za jeden turnaj

1. Hailey Wickenheiserová (Kanada), 17 bodů
2. Meghan Agostaová (Kanada), 15
2. Cherie Piperová (Kanada), 15

Nejvíc gólů za jeden turnaj

1. Meghan Agostaová (Kanada), 9 gólů
1. Stefanie Martyová (Švýcarsko), 9
3. Danielle Goyettová (Kanada), 8

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz