Jan Šťovíček
Ve sportovním právu je extra schopným odborníkem. Proto také Jan Šťovíček zastupoval všechny tři hradecké hokejisty v dopingové kauze. Graemu McCormackovi byl uložen trest zákazu činnosti do 9. února 2024, Kevin Klíma a Martin Štohanzl by prý měli mít podobný výsledek. Jak kauzu hodnotí právník?
Když se odvolá antidopingový výbor, hráči ještě nebudou moci nastoupit?
Momentální stanovisko je, že rozhodnutí platí a hráči můžou od devátého února naskočit do hry. Možností ale zůstává, že odvolací senát vyhoví žádosti Antidopingového výboru ČR, aby odložil účinek rozhodnutí. Pokud by tedy hráči měli mít prodloužený zákaz činnosti, musel by to schválit odvolací senát. Osobně si myslím, že se to nestane. Rozhodnutí je velice dobře napsané, konkrétně docent Brodec je kvalitní rozhodce, který je špičkou i na mezinárodní scéně. Myslím, že Antidopingový výbor zváží, zda má smysl odvolání vůbec podávat.
Berete výsledek jako vítězství?
Je dobře, že hráči můžou začít hrát. Trest ale vnímáme jako přísný. Graeme McCormack každopádně může s týmem trénovat již nyní.
Jak vlastně vypadalo osm měsíců schůzek a jednání?
Řízení bylo náročné v tom, že jsme potřebovali laboratorní analýzy a znalecké posudky. Komunikace se znalci byla občas složitá, jako právníci jsme se dostali na chemickou půdu plnou vzorců a sloučenin – tam nejsme úplně doma, ale poradit si umíme. (usmívá se)
Celá dopingová kauza byla rozdělená na tři části. Očekáváte podobný výsledek i u Klímy a Štohanzla?
Jsem přesvědčen, že to bude stejný trest. Není důvod, aby padalo jiné rozhodnutí, protože případy jsou skutkově úplně stejné. Obhajoba byla také stejná. Věřím, že rozhodnutí přijdou v horizontu několika dnů, maximálně týdne.
Věřil jste v trest z mírnější kategorie? Vzhledem k „pouhé“ nepozornosti hráče hrozil maximálně roční zákaz činnosti.
Když jsem viděl výsledek laboratorní analýzy a pochopili jsme, že to je kontaminovaný produkt (= produkt obsahuje látku, která se nenachází na etiketě – poznámka redakce), tak jsem věřil, že to dopadne rozumným způsobem. Dokonce jsem čekal, že trest bude nižší. Jsou případy, kdy padl tříměsíční trest. Podle mě je deset měsíců docela dost. Ale můžu říct, že s výsledkem jsem svým způsobem spokojený. Graeme McCormack může vykonávat svou práci a pobírat za ni opět plat.
„Čekal jsem, že trest bude nižší. Jsou případy, kdy padl tříměsíční trest. Podle mě je deset měsíců docela dost. Ale můžu říct, že s výsledkem jsem svým způsobem spokojený.“
Jak vnímáte trest třeba pro Jana Mandáta nebo Ondřeje Vitáska, kteří dostali dva roky za užití kokainu?
Jejich kauzy znám jen z médií, ale u nich nešlo o kontaminovaný produkt. Případ hradeckých hokejistů je o tom, že si přečetli složení suplementu, konzultovali jej s lékařem a získali ujištění, že nejde o nic problémového. A když ji tam potom najdete laboratorní analýzou, nemůžete to sportovci vyčítat tolik, jako v jiných případech. Vědomé a úmyslné použití spadá do přísnější kategorie, jiné „trestní sazby“.
Látka DMAA se ve vzorku nenašla, podobná a zakázaná DMHA ale ano. V souvislosti s přípravkem Mesomorph V4 je na internetu zmiňována. Hráči nebo lékař tušit nemohli, že se jedná o rizikový přípravek?
Jsou dva „recepty“ na Mesomorph. Jeden byl historický, tam DMAA bylo. Vyrábět se přestal nejpozději v roce 2019, protože existovaly dopingové případy. Potom výrobce vytvořil novou formuli – na internetu se chlubí tím, že žádné zakázané látky neobsahuje. Možná se jim tam příměs DMHA dostala ještě ze staré výroby, nebo se stala chyba při výrobě. Podle nového receptu tam neměla vůbec figurovat.
Co se tedy píše na webu neplatí?
Geranium extrakt (DMAA) se v popisu produktu nachází, ale je to taková reklama. Produkt jej neobsahuje, což jsme zjistili v laboratoři. Hráči tak zvažují i právní postih vůči výrobci Mesomorphu.
Dá se předpokládat, že v jiné šarži stejného výrobku by zakázané látky nebyly?
Ano, myslím si to. Kdyby si to člověk koupil v obchodě a nechal to analyzovat… Je to možné, výrobek se používá i v jiných zemích. Myslím, že u nás to používají i další sportovci. Mesomorph je poměrně rozšířený, nic výjimečného. Ale kontaminace zakázanou látkou může být kdekoliv. Je na místě opatrnost, ale není možné chtít po sportovcích, aby si každou věc nechávali za sta tisíce analyzovat v laboratoři.
Budou se hráči s výrobcem soudit?
Ta firma sídlí v USA, takže spíše pošlu žádost americkému kolegovi. Odpovědnost tam je, kontaminace zakázanými látkami je nepřístupná. A škody jsou hmatatelné. Určitě hráčům poradím, aby do toho šli.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz