Nejstarší turnaj světa? Na Spengler Cup míří český semifinalista

HC Dynamo Pardubice | Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Letos je to už 100 let od chvíle, kdy ve švýcarském Davosu poprvé uspořádali turnaj o pohár doktora Spenglera. A Česko pojede o Vánocích do horského střediska reprezentovat klub, který nyní právě stoleté výročí také oslavil. Potřetí v historii pozvánku obdrželo pardubické Dynamo.

Šest evropských celků, nádherné prostředí Alp a termín mezi Štědrým dnem a Silvestrem. Švýcarsko, lyžaři, hokej…

Pardubice si takovou atmosféru prožijí po šestnácti letech. Ze současného týmu pamatuje Spengler Cup 2007 a tehdejší čtvrté místo jen Tomáš Zohorna.

Teď bude mít možnost poznat Davos ještě jednou. Kromě domácího týmu se pak Dynamo postaví loňským vítězům z Ambri-Piotty (za kterou nastoupí Michael Špaček), na evropské úrovni dominantní švédské Frölundě, zatím neznámemu soupeři z Finska a výběru Kanady, který do Švýcarska tradičně vozí hokejisty se zkušenostmi z NHL.

„Moc si toho vážím.“

Pro bronzový extraligový tým se ale rozhodně nebude jednat o lehkou sezonu, 101. ročník v historii klubu totiž bude znamenat také návrat do Champions Hockey League (kde sehraje minimálně pět zápasů) po šesti letech.

„Moc si toho vážím. Znamená to pro nás, že si zahrajeme ještě kvalitnější zápasy a utkáme se s nejlepšími týmy v Evropě a budeme se s nimi moci porovnat,“ řekl pro klubový web kapitán Patrik Poulíček k budoucímu mezinárodnímu programu Pardubic.

Ty tak letos navážou i na švýcarskou účast v roce 1987. Nejstarší hokejový turnaj na světě se přitom poprvé odehrál už v roce 1923 a český tým na něm získal první místo hned několikrát.

„Znamená to pro nás, že si zahrajeme ještě kvalitnější zápasy.“

Sedmkrát se to povedlo LTC Praha, pětkrát Jihlavě, dvakrát Spartě a jednou Kometě i národnímu olympijskému výběru. To už je ale historie, protože poslední Spengler Cup ovládla Jihlava v roce 1982. 

Na turnajích v letech 2019 a 2022 se ale zástupce české extraligy probojoval až do finále. Třinec nejprve nestačil na Kanadu (0:4), Sparta zase loni podlehla na nájezdy 2:3 se švýcarským Ambri.

Držiteli posledního úspěchu z Davosu jsou tak Michael Špaček a Filip Chlapík. V letech 2020 a 2021 se turnaj neuskutečnil kvůli pandemii, nesoutěžilo se ani během počátků druhé světové války, ale třeba ročník 1956 zůstal nedohrán.

Počátky turnaje jsou přitom právě se světovou válkou silně provázány. Dr. Carl Spengler chtěl totiž podpořit svůj milovaný Davos a také podpořit spolupráci mezi národy, které stály během první světové války na znepřátelených stranách. Proto hokejovému klubu o Vánocích roku 1923 daroval pohár, který teď nese jeho jméno.

A tak na hokej najednou v Davosu v nadmořské výšce 1560 metrů chodí o dva tisíce diváků víc než v základní části. I na zápasy hostujících týmů bývá vyprodáno.

Své by o tom z pardubického týmu mohli vědět Robert Kousal, který v Davosu dvě sezony působil, nebo střelec Petr Sýkora (nyní skaut klubu), který tam během čtyř let dvakrát vyhrál ligu a před jedenácti lety také právě Spengler Cup.

Podaří se v prosinci Pardubicím dostat do finále a ve Švýcarsku tak napodobit Třinec i Spartu?

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz