Marek Schwarz. | Foto: Tomáš Mocarník, bkboleslav.cz
National Hockey League. Meta, na kterou by rád dosáhl každý začínající hokejista. Povede se to ale jen pár vyvoleným. Mezi šťastlivce se řadí i pět nynějších hráčů WSM Ligy. Pojďme si ve stručnosti přiblížit jejich životní příběhy.
Přes všechny nesporné klady ve hře Pavla Kolaříka bylo obrovským překvapením, nutno dodat, že i pro něj samotného, když mu před patnácti lety nabídl smlouvu Boston. Medvědům ho tehdy doporučili Vladimír Růžička a hokejový agent Petr Svoboda. „Viděl jsem super bruslaře, kterému nikdo v lize neujel. Chlapa se silnýma nohama, co se nebojí a řeže to hlava nehlava,“ oceňoval schopnosti poctivého zadáka Svoboda.
obránce, 52 let
Pavel Kolařík zamířil do nejprestižnější ligové soutěže bez jediného startu v národním týmu, po pouhých třech kompletních sezonách v extralize, bez oslnivých statistik a hlavně ve 27 letech! Zkrátka ojedinělý životní příběh, který může být inspirací pro mnoho dalších hokejistů. Poučení zní - nikdy se nevzdávat, šance totiž mnohdy přijde, když už by ji člověk nečekal.
V zámoří nakonec působil dva roky. Většinu času sice strávil na farmě, i tak ale stihl v NHL naskočit ke třiadvaceti duelům. Pro hokejistu, který ještě v roce 1997 nastupoval za Beroun, to byly dozajista cenné zkušenosti. Zvláště, když mohl působit pod Patem Burnsem a Mikem Keenanem, velkými trenérskými osobnostmi.
Foto: Pavel Vrtiška, hc-slavia.cz
Po vítězství v Memorial Cupu dostal Kanko první příležitost mezi muži. Nejprve odehrál dvanáct zápasů za Manchester Monarchs, farmářský tým Los Angeles v AHL. Jenže Kankův přechod do mužské kategorie neproběhl podle očekávání.
útočník, 41 let
V nadcházejícím ročníku 2005/2006 už se Kankovi vedlo lépe. Odměnou mu bylo povolání do hlavního týmu. A hned v prvním zápase za Los Angeles Kings skóroval! „Na něco takového samozřejmě každý hokejista vzpomíná rád. Okamžiky v NHL jsou prostě nezapomenutelné,“ řekl Kanko pro web hcorli.cz.
Gól Jeanu-Sébastianu Giguérovi byl ovšem jediný, který Kanko v nejprestižnější hokejové lize světa vstřelil. Naskočil sice do dalších devíti zápasů, v nich už ale nebodoval a vrátil se zpět na farmu do Manchesteru.
Proč už další branky v National Hockey League nepřidal? Zkrátka se mu nedařilo. Dokonce i v AHL zapadl do průměru. „Něco se zlomilo, ale bylo to čistě jen v mé hlavě, takže si za vše, co se stalo, můžu sám. Mrzí mě to, ale život jde dál," sdělil nedávno v rozhovoru pro hokej.cz. „Mladý hokejista, který přijde do NHL, ze sebe musí vydat všechno. Myslím si, že jsem to asi podcenil,“ dodal 31letý forvard.
Foto: Karel Vaculík, hc-havirov.cz
K tomu, aby se hráč dostal do NHL, je zapotřebí pořádná porce dřiny a hektolitry potu. A pochopitelně pověstné hokejové štěstíčko, byť to může znít jako klišé.
Cesta do NHL je obzvláště těžkým úkolem pro hráče drobné postavy. Mezi ně patří i slávistická opora Nathan Robinson. Šikovný forvard nicméně udělal pro splnění svého snu maximum. Odměnou je mu pět startů za Detroit Red Wings a dva duely v barvách Bostonu Bruins. Zajímavé hokejové adresy, že?
Foto: Michal Káva, hc-slavia.cz
Gólman Liberce, jenž vypomáhá partnerským Benátkám nad Jizerou, byl velký talent.
Od sedmnácti let pravidelně nastupoval v extralize a účastnil se hned tří juniorských světových šampionátů. Marek Schwarz tak neušel pozornosti skautů v NHL, kde si ho již ze sedmnácté pozice vybralo St. Louis.
brankář, 38 let
Marek Schwarz
V organizici Blues vydržel necelé tři sezony. Většinu času trávil na farmě a v nejprestižnější ligové soutěži nastoupil jen k šesti duelům. No, jen... Co by za to drtivá většina hráčů dala. Každopádně se čekalo více.
V roce 2009 se Marek Schwarz vrátil do České republiky. Ne však do Sparty, nýbrž do mateřské Mladé Boleslavi. Okamžitě se stal oporou týmu a zařadil se mezi největší extraligové hvězdy.
Jenže po odchodu z Bruslařského klubu přišel zlom. Jednoleté angažmá ve finské SM-lize mělo k ideálu daleko, stejně tak jako návrat do Sparty. V průběhu sezony 2012/2013 pak přestoupil do Liberce, kde vydržel i přes konkurenci v podobě Jána Lašáka dodnes. Již třetí rok vypomáhá Benátkám nad Jizerou.
Angažmá ve WSM Lize nebere vůbec ve zlém. To je ostatně patrné na jeho skvělých výkonech a špičkových statistikách.
Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz
Jako je Mekka posvátným místem pro muslimy, jako je Jeruzalém posvátným místem Židů (vlastně nejen jich), je montrealská Bell Centre posvátným místem ledního hokeje. V chrámu nejrychlejší kolektivní hry si zahrál i Brendon Nash, současný pilíř zadních řad Rytířů Kladno.
Kdo z nás by to také nechtěl zažít?
Kanaďan Nash je nejproduktivnějším obráncem Kladna i celé soutěže. | Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz
196 centimetrů vysoký obránce odešel do zámoří ve velmi mladém věku. Jeho záměr byl jasný - probojovat se skrz nižší soutěže až do NHL. V sezoně 1999/2000 se Marek Posmyk, odchovanec Jihlavy, dočkal. V barvách Tampy Bay Lightning se objevil v devatenácti duelech. Jednou skóroval, dvakrát asistoval.
Po návratu do Evropy hrál dlouhá léta v extralize. Loni si dal od hokeje pauzu, aby se letos vrátil do hokejového kolotoče ve službách Rytířů. Kvůli zranění a rodinným problémům však musel s Rytíři rozvázat smlouvu a přerušit kariéru.
Foto: Jan Čech, Deník
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz